AWARDS
2024 International Ballet and Dance Competition
Domenico Modugno, Lecce/Italy
-
Akhmedova Ballet Academy
-
Lucy Qian
-
1st in Classical and 4th in Contemporary Senior Category – Lucy Qian
2nd place in Classical Junior 2 Category – Eleanor Kim
3rd place Contemporary Junior 2 Category – Emma Paskhal
1st place Character Category – Happy Boots
2nd place Character Category – Bohemian Girls
3rd in Contemporary Duet Category – Shadow Self
1st in Contemporary Ensemble Category – Quantum Intuition
2024 Universal Ballet Competition
(UBC), Boston
-
5th Place Senior Com Classical – Lucy Qian
2nd Place Senior Com Contemporary – Lucy Qian
11th Place Junior Com Classical – Erin Li
15th Place Junior Com Classical – Elaine Zhang
9th Place Junior Com Contemporary – Ella Kim
11th Place Junior Com Contemporary – Eliana Honda
2nd Place Senior Intermediate Contemporary – Isabelle Cespedes
2nd Place Junior Intermediate Contemporary – Charlotte Thomas
1st Place Primary Intermediate Classical - Bianca Jao
1st Place Primary Intermediate Contemporary - Bianca Jao
1st Place Junior Com Duo – Shadow Self
2nd Place Junior Com Trio – Bohemian Girls
4th Place Junior Com Duo - High Spirits
2nd Place Junior Com Ensemble – Viva Tarantella / Jessica Novakovich
4th Place Junior Com Ensemble – Quantum Intuition/ Jessica Novakovich
5th Place Junior Com Ensemble – Happy Boots / Jacqueline Akhmedova
2nd Place Primary Com Trio - Norwegian Dance
2024 International Dance Talent Competition Italy
(IDTCI) Semi Final
-
Akhmedova Ballet Academy
-
JUNIOR II CLASSICAL
2nd Eleanor Kim
4th Erin Li
5th Eliana Honda
10th Elaine Zhang
JUNIOR II CONTEMPORARY
1st Eliana Honda
2nd Eleanor Kim
9th Elaine Zhang
10th Emma Paskhal
SENIOR CLASSICAL
2nd Lucy Qian
6th Juliana Anderson
SENIOR CONTEMPORARY
8th Lucy Qian
14th Isabelle Cespedes
15th Juliana Anderson
PROFESSIONAL CONTEMPORARY
15th Jessica Novakovich
ENSEMBLE CHARACTER DANCE
1st PRIZE Happy Boots
2nd PRIZE Bohemian Girls
ENSEMBLE CONTEMPORARY
2nd PRIZE Breath of Wind
DUET CHARACTER
4th Place High Spirits
2023 World Ballet Arts Competition Grand Prix,
Niagara Falls Finals
-
Akhmedova Ballet Academy
-
Jacqueline Akhmedova
-
Jessica Novakovich
-
Akhmedova Ballet Academy
-
Small Ensembles: 1st place award - Bohemian Girls, 2nd place award - Norwegian Dance, 3rd place award - Resolute, Shadow Self
Large Ensembles: 1st place award - Fado & Viva Tarantella, 2nd place award - Happy Boots, 3rd place award - Quantum Intuition
1st place award classical & contemporary E category - Lucy Qian
3rd place award classical F category - Juliana Anderson
5th place award classical & 4th place award contemporary C category - Ella Kim
6th place award classical & 2nd contemporary C category - Eliana Honda
Top 10 place award classical D category - Erin Li
Top 10 place award contemporary D category - Isabelle Cespedes
Potential award category C - Bianca Jao
2023 World Ballet Arts Competition Grand Prix,
Philadelphia Semi-Finals
-
Akhmedova Ballet Academy
-
Jacqueline Akhmedova
-
Marina Timofeeva (Happy Boots), Mimmo Miccolis (Resolute), Jessica Novakovich (All her choreographies)
-
Small Ensembles: 1st place award - Resolute, 2nd place award - Bohemian Girls, Shadow Self, 3rd place award - Norwegian Dance
Large Ensembles: 1st place award - Quantum Intuition, 2nd place award - Happy Boots, 3rd place award - Fado & Viva Tarantella
1st place award classical & contemporary B category - Ella Kim
2nd place award classical B category - Bianca Jao
3rd place award classical & 2nd contemporary B category - Eliana Honda
1st place award classical D category - Erin Li
2nd place award classical & contemporary D category - Elaine Zhang
3rd place award classical & contemporary potential award D category - Emma Paskhal
1st place award contemporary D category - Isabelle Cespedes
1st place award classical & contemporary E category - Lucy Qian
1st place award classical & contemporary F category - Juliana Anderson
2023 International Dance Talent Competition Italy
(IDTCI) Finals
-
Akhmedova Ballet Academy
-
Lucy Qian
-
3rd place Contemporary Junior 2 Category – Emma Paskhal
1st in Classical and Contemporary Junior 2 Category – Lucy Qian
3rd place Senior Classical Category – Juliana Anderson
2nd place Classical Professional Category – Jessica Novakovich
3rd place in Contemporary Professional Category – Jessica Novakovich
Top 5 Classical Junior 1 Category – Eleanor Kim
Top 5 Classical Junior 2 Category – Ariel Barnett
1st place Character Category – Bliss/ M. Timofeeva
2nd place Character Category – Viva Tarantella – Choreography: J. Novakovich/ M. Timofeeva
1st in Contemporary Duet Category – Terra E Liberta – Choreography: M. Miccolis
1st in Contemporary Ensemble Category – Quantum Intuition – Choreography: J. Novakovich
2nd in Contemporary Ensemble Category – Risoluta – Choreography: M. Miccolis
2023 International Dance Talent Competition Italy
(IDTCI) Semi Finals
-
Lucy Qian
-
3rd place in Classical Professional Category – Jessica Novakovich
1st place in Contemporary Professional Category – Jessica Novakovich
Top 10 in Senior Classical Category Juliana Anderson
1st in Classical and Contemporary Junior 2 Category – Lucy Qian
Top 25 in Classical Junior 2 Category – Ariel, Elaine, Erin, Emma
Top 25 in Contemporary Junior 2 Category – Ariel, Elaine, Erin, Emma
Top 25 in Classical Junior 1 Category – Eleanor Kim
1st Place in Character Category – Bliss/ Marina Timofeeva
1st in Contemporary Ensemble category – Bella Ci Dormi/Mimmo Miccolis
2nd in Contemporary Ensemble category – Integrity/Jessica Novakovich
2023 International Ballet and Dance Competition
Domenico Modugno, Lecce/Italy
-
1st in the classical senior category – Lucy Qian
3rd in the contemporary ensemble category – Bella Ci Dormi /Choreography: Mimmo Miccolis
2023 Universal Ballet Competition
(UBC), Pittsburgh
-
Best Ensemble Award for Mme. Akhmedova
4th Place Primary Com Classical – Eleanor Kim
6th Place Primary Com Classical – Vivienne Kuester
10th Place Primary Com Contemporary – Eleanor Kim
10th Place Junior Com Classical – Erin Li
10th Place Senior Com Classical – Lucy Qian
8th Place Senior Com Contemporary – Jojo Levin
1st Place Primary Com Duo – Pizzicato
1st Place Senior Com Duo – Terra E Liberta / Mimmo Miccolis3rd Place Senior Com Duo – Carpe Diem with Syrtaki / Jessica Novakovich
1st Place Junior Com Ensemble – Bliss / Marina Timofeeva2nd Place Junior Com Ensemble – Baila Tarantella / Jessica Novakovich
1st Place Senior Com Ensemble – Bella Ci Dormi / Mimmo Miccolis2nd Place Senior Com Ensemble – Breath of Wind / Mimmo Miccolis
2022 World Ballet Arts Competition Grand Prix,
Chicago International Finals
2022 World Ballet Arts Competition Grand Prix,
Philadelphia Semi-Finals
Best Teacher Award for Mme. Akhmedova
Best School Award for ABA
Best Choreography Award for Mimmo Miccolis (Ricordi)
3rd in the C Classical Category and 2nd in the C Contemporary Category – Lucy Qian
3rd in the D Classical Category and 1st in the D Contemporary Category – Jojo Levin
6th in the C Classical Category and Top 10 in the C Contemporary Category – Maggie Cusick
6th in the C Contemporary Category – Eleanor Merritt
Top 10 in the B Contemporary Category – Elaine Zhang
Top 10 in the C Classical Category – Juliana Anderson
1st in the Small Ensemble Category Bella Ci Dormi / Choreography: Mimmo Miccolis
2nd in the Small Ensemble Category Terra E Liberta / Choreography: Mimmo Miccolis
2nd in the Large Ensemble Category Bliss / Choreography: Marina Timofeeva
3rd in the Large Ensemble Category Integrity / Choreography: Jessica Novakovich
Best Teacher Award for Mme. Akhmedova
Best Choreography Award for Mimmo Miccolis (Ricordi) and Jessica Novakovich (Milonga de Amour)
4th in the B Classical Category and 3rd in the B Contemporary Category – Elaine Zhang
4th in B Classical Category – Erin Li
6th in the B Classical Category – Ariel Barnett
Potential Award B Classical Category – Emma Paskhal
1st in the C Classical Category and 1st in the C Contemporary Category – Lucy Qian
3rd in the C Classical Category and 3rd in the C Contemporary Category – Maggie Cusick
4th in the C Classical Category and 5th in the C Contemporary Category – Juliana Anderson
7th in the C Classical Category and 6th in the C Contemporary Category – Eleanor Merritt
Potential Award C Classical Category and 5th in the C Contemporary Category – Abigail Riley
1st in the D Classical Category and 1st in the D Contemporary Category – Jojo Levin
1st in the Small Ensemble Category Bella Ci Dormi / Choreography: Mimmo Miccolis
2nd in the Small Ensemble Category Terra E Liberta / Choreography: Mimmo Miccolis
4th in the Small Ensemble Category Laurencia
1st in the Large Ensemble Category Bliss / Choreography: Marina Timofeeva
3rd in the Large Ensemble Category Integrity / Choreography: Jessica Novakovich
4th in the Large Ensemble Category Baila Tarantella / Choreography: Jessica Novakovich
2022 Washington DC Grand Prix
1st Place: Bella Ci Dormi / Choreography: Mimmo Miccolis
1st Place: Terra E Liberta / Choreography: Mimmo Miccolis
1st Place: Bliss / Choreography: Marina Timofeeva
2nd Place: Ethos / Choreography: Ashley Canterna-Hardy
Best Costume Award for all costumes: Akhmedova Ballet Academy
2nd Senior Classical Solo Category – Maggie Cusick
3rd Senior Contemporary Solo Category – Maggie Cusick
2nd Teen Contemporary Solo Category – Eleanor Merritt
2nd Youth Classical Solo Category – Emma Paskhal
1st Youth Contemporary Solo Category – Emma Paskhal
2nd Pre-Competitive Category – Alina Tsung
Top 12 Solo Category – Lucy Qian, Jojo Levin, Tess Moayedi, Juliana Anderson, Abigail Riley, Ariel Barnett, Elaine Zhang
2022 Youth America Grand Prix
NY Semi-Finals
Invited to YAGP finals: Lucy Qian as soloist, Ethos, Bella Ci Dormi and Bliss
3rd Place: Bliss / Choreography: Marina Timofeeva
3rd Place: Bella Ci Dormi / Choreography: Mimmo Miccolis
Top 12 Senior Contemporary Category – Lucy Qian
Top 12 Pre Competitive Classical and Contemporary Category – Emma Paskhal
2022 National Ballet Competition, DE
1st Place/Gold: Bliss / Choreography: Marina Timofeeva
2nd Place/Silver: Terra E Liberta / Choreography: Mimmo Miccolis
Bronze: Senior Classical & Contemporary Category – Lucy Qian
Bronze: Senior Classical & Contemporary Category – Maggie Cusick
Top 10: Senior Classical & Contemporary – Eleanor Merritt
Top 5: Pre-Pro Classical & Contemporary Category – Josephine Levin
Top 5: Preparatory – Emma PaskhalTop 12 Pre Competitive Classical and Contemporary Category – Emma Paskhal
2022 Youth America Grand Prix
Philadelphia, PA Semi-Finals
3rd Junior Classical Category – Lucy Qian – invited to YAGP finals 2022
Tampa Finals, FL
Top 12: That’s Amore
2021 National Ballet Competition, DE
Outstanding School Award for the Akhmedova Ballet Academy
3rd Place/Bronze: On the Volga
Gold: Junior Classical & Contemporary Category – Lucy Qian
Bronze: Senior Classical & Contemporary Category – Maggie Cusick
Gold: Pre-Pro Classical & Contemporary Category – Alexandra Gutman
Bronze: Pre-Pro Classical & Contemporary Category – Isabelle Wu
Top 5: Pre-Pro Classical & Contemporary Category – Josephine Levin
Philadelphia, PA Semi-Finals
Outstanding School Award for the Akhmedova Ballet Academy
Outstanding Choreographer Award for Ashley Canterna-Hardy
1st for All Ensembles:
Code Name Resilience – invited to YAGP finals
On the Volga – invited to YAGP finals
Gypsy Fire
That’s Amore – invited to YAGP finals
Pizicatto
1st Senior Contemporary Category – Isabelle Wu
Top 12 Senior Classical Category – Isabelle Wu
Top 24 Senior Classical Category – Maggie Cusick
Top 24 Senior Classical Category – Alexandra Gutman
Top 12 Junior Classical Category – Nina Hohlt
Top 24 Junior Contemporary Category – Nina Hohlt